Ny forside til delvis gammelt album.
Hvert nyt Asterix-album er lidt af en begivenhed pga. seriens særstatus inden for tegneserieverdenen – så betyder det knap så meget, om albummets indhold formår at leve op til de høje forventninger.De seneste Asterix-albums har været udsendt med en pause på 5 år mellem hvert album, men når det nye skud på stammen, Asterix et la rentrée gauloise, udkommer sidst i august, er det kun to et halvt år efter udgivelsen af albummet Asterix et Latraviata. Årsagen til den relativt korte produktionstid på det nye Asterix-album er uhyre enkel: der er langt hen ad vejen tale om en genudgivelse.
I 1993 udkom et specialalbum uden for rækken af normale albums med Asterix, og dette album havde samme titel som det ”nye” album: Asterix et la rentrée gauloise. Dengang som nu var der tale om en samling korte fortællinger af parret Goscinny/Uderzo, udsendt første gang i tidsskriftet Pilote i 1960’erne og 1970’erne.
Specialalbummet blev ”kun” udsendt i et oplag på 500.000 eksemplarer (det seneste Asterix-album blev trykt i 8 millioner eksemplarer!), så med den nye normaludgave får samtlige Asterix’ mange fans mulighed for at læse de korte fortællinger fra Pilote. Og nok så interessant: den nye version af Asterix et la rentrée gauloise bliver udvidet med omkring 10 sider med nyt materiale i forhold til den tidligere udgave.
Der er altså al mulig grund til at se frem til det ”nye” Asterix-album, som i alt kommer til at indeholde 13 historier på mellem 1 og 8 sider. Flere oplysninger om udgivelsen samt en gengivelse af den nytegnede forside kan ses her.
Asterix-figurer i vådt sand.
Apropos Asterix kan det da lige nævnes, at man i juni måned i feribyen Hardelot har kunnet se en ”udstilling” af kæmpestore skulpturer af figurerne fra Asterix-universet, fremstillet i vådt sand af en række internationale kunstnere. Udstillingen løb fra 24. maj til 29. juni og er altså nu formodentlig skyllet bort af havet.